Exosztózisok: Okok, tünetek és kezelés
Az exostózisok jóindulatú csontnövekedések, amelyek a külső fülcsatorna csontos részén fordulhatnak elő. Ezeket gyakran fülcsatorna -nemeknek vagy szörfösöknek is nevezik, mivel ezek különösen gyakran fordulnak elő a vízi sportok rajongóiban, mint például a szörfösök, a búvárok és az úszók. Ezek a csontok növekedése akkor fordul elő, amikor a fülcsatorna hosszabb ideig hideg víznek van kitéve.
okok és eredet
Az exosztózisok pontos okai nem teljesen tisztázottak, de úgy gondolják, hogy a hideg víz elősegíti ezen csontok növekedésének fejlődését. Ha a fülcsatorna rendszeresen és hosszabb ideig hideg víznek van kitéve, akkor a csontszövetre gyakorolt nyomás növekszik, ami gyulladáshoz vezethet. Az osteoblasztok, a csontok növekedéséért felelős sejtek stimulálhatók új csontok kialakítására, ami végül exosztózusokhoz vezet.
tünetek
A legtöbb esetben az exosztózisok észrevétlenül maradnak, amíg az orvos vizsgálata során felfedezik őket. Mindaddig, amíg a fülcsatorna nem egészen benőtt, nem okoznak tüneteket. Ha azonban a fülcsatorna részben blokkolva van, akkor nehezebb lehet eltávolítani a vizet vagy a fülviaszt a fülből, ami gyulladáshoz vezethet. Ez fájdalomhoz és viszketéshez vezethet a fülben, valamint halláskárosodáshoz.
Diagnózis
A fül orr és a torokorvos (ENT orvos) diagnosztizálhatja az exosztózisokat. Otoszkópiát vagy fül tükrözést végeznek a fülcsatorna állapotának ellenőrzésére. Otoscopy -ban Otoscope nevű eszközt használnak a fülcsatorna és a dobhártya vizsgálatához. A fülcsatorna szűkítése vagy az exosztózisok jelenléte láthatóvá válik.
kezelés
Ha az exostózisok nem okoznak tüneteket, vagy csak kisebb tüneteket okoznak, akkor nincs szükség kezelésre. Ha azonban olyan tünetek, mint a fájdalom vagy a halláskárosodás, akkor műtétre lehet szükség az exosztózisok eltávolításához. A műtét során a csontnövekedés eltávolításra kerül, hogy újra kinyissa a fülcsatornát. A műveletet helyi érzéstelenítés alatt végzik, és általában egyszerű beavatkozás.
Megelőzés
A fülcsatorna exosztózisának elkerülésének legjobb módja a megelőzés. A vízi sportolóknak és az embereknek, akik gyakran úsznak vagy hideg vízben merülnek, hallásvédelmet kell viselniük, hogy megvédjék a fülcsatornát a hideg víz által okozott hosszú távú károktól. A megfelelő hallásvédelmi tartósítószerek füldugók, fülvédő tisztviselők vagy speciális neoprén sapkák, amelyek lefedik a fülcsatornát.
Fontos az is, hogy rendszeresen tisztítsa meg a fülcsatornát, hogy elkerülje a jövedelemgyűjteményeket, amelyek blokkolják a fülcsatornát és gyulladáshoz vezethetnek. Néhány otthoni gyógyszer, például az olaj csepegése a fülcsatornába, segíthet a fülviasz megoldásában és megkönnyítheti annak eltávolítását. Fontos azonban, hogy ne illesszen be éles tárgyakat vagy pamut tamponokat a fülcsatornába, mivel ez megsértheti a fülcsatornát és fertőzésekhez vezethet.
fazit
Aexosztózisok a fülcsatornában gyakori szövődmény a vízi sportok rajongói és az emberek, akik gyakran hideg vízben úsznak vagy merülnek. Ezek a csontok növekedése általában jóindulatú, de néha olyan szövődményeket okoz, mint például az ismétlődő fertőzések, a fájdalom és a hallásvesztés. A szövődmények elkerülése érdekében általában szükség van az exosztózisok operatív eltávolítására. A fülcsatornában való exostózis elkerülésének legjobb módja a hallásvédelem és a fülcsatorna rendszeres tisztításának használatával.